Kam na lyže

Stovky kilometrů upravených běžeckých tras poskytujících nádherný výhled do kraje, dechberoucí stoupání, adrenalinové sjezdy a romantika. To je lyžařský a běžkařský ráj Vysočiny.

Doporučujeme skiareál Šacberk . Severně orientovaná sjezdovka nabízí skvělé podmínky jak pro lyžaře začátečníky, tak i pro pokročilé, večerní lyžování, dětský vlek, lyžařskou školu a občerstvení. Další možností je Ski Křemešník nebo Ski Kadlečák.

V okolí chalupy najdete bezmála 70 kilometrů běžeckých tras rozdělených do čtyř okruhů.

Na nejbližší běžeckou stopu můžete dojít pěšky z chalupy po 900 metrech. Běžky však za dostatku sněhu nasadíte již po 100 m. Další možnost je na stopu dojet autem cca 1,5 km na modrou značku (za Leštinou).


Popis trasy I: Panským lesem přijedeme pod hrad Orlík, odbočka k němu je zhruba 300 m. Cestou do Humpolce potkáte výrazné skály Andělku a Čertovku. Pak už jsou před námi vidět věže kostela sv. Mikuláše na humpoleckém náměstí. Trasa pokračuje směrem k obci Čejov, otevřenou krajinou po úbočí Vránovy skály do Orlovského polesí, dále kolem Čihadel k rozcestí Nad Kejžlicí. Z trasy můžeme odbočit do Lipnice nad Sázavou, prohlédnout si lipnický hrad a zavzpomínat na Jaroslava Haška. Od Lipnice se trasa stáčí zpět k lesu. Po jeho okraji míjí chatovou osady Loskoty a pokračuje rovně po vrstevnici přes Bratroňov a kolem Kojkoviček, pak do samoty Mozerov a k obci Leština.

Popis trasy II: Další značená trasa začíná na okraji Humpolce u sportovního areálu v Okružní ulici. U Bysterské hájovny pak odbočíme doleva k obci Plačkov. Cestou mineme místo, kterému se říká U sv. Václava. Ve 13. století zde stávala ves Dobrá, dnes ji připomíná pouze kříž s obrazem. Od Plačkova budeme pokračovat kolem obcí Mikulášov a Krasoňov až k chatové osadě u rybníka Sýkorka. Zde nás rozcestník nasměruje do malebné vesničky Staré Bříště a dále kolem lokality Vlčí hory a po břehu Vlčehorského rybníka směr Lipovky. Odtud nás trasa dovede k odpočívadlu pod Krásnou vyhlídku, nejvyššímu bodu okolí Humpolce (663 m n. m.). Putování pak zakončíme u hájenky, odtud se vrátíme zpět do centra města Humpolec.

Výlety pěšky:
Zřícenina hradu Orlík 6 km: Z chalupy po vedlejší cestě do Leštiny, za Leštinou po 2 km narazíte na modrou turistickou značku. Odbočíte po ní doleva. Díky rozsáhlému kácení se vylouply zajímavé skalní útvary. Rozhodně stojí za to vylézt si na některý a pokochat se výhledem. Po příjemném lesním stoupání dorazíte ke zřícenině hradu Orlík. Na zpět busem z obce Rozkoš. Sejdete z hlavní přístupové cesty dolů do obce.

Hrad Lipnice 17 km: Opět po vedlejší cestě směr Leština, ovšem po cca 200 m odbočíte z asfaltky doprava resp. půjdete pořád rovně do lesa. Cesta vede ze začátku lesem a pak polní cestou (kolem třešní). Držte se vpravo pořád po té cestě opět do lesa. Dojdete k oboře a zde narazíte na žlutou turistickou značku. Po ní dojdete až k hradu. Zde restaurace Haškova restaurace U České koruny, Haškův dům a hrad. Po modré turistické značce (cyklo značce 4155) zpět. Značky vedou souběžně. Ke konci se však dělí pro kolo či kočárky doporučuji po cyklo značce. Turistická vede kolem vrcholu Orlík (678 m n m). Dojdete na asfaltku, kde odbočíte doleva a přes Leštinu do chalupy.

Národní památník odposlechu v Lipnici 11 km – ucho, oči a ústa vytesané v žulových skalách nad zatopenými lomy propojeny turistickou značkou.